FAQ

Що таке Cynefin framework?

Cynefin framework – це зручний спосіб працювати з комплексністю та аналізувати ситуації, політику, організації та способи ухвалення рішень у всій повноті. Він дозволяє виокремити кілька рівнів — рівень очевидних дій, рівень діяльності експертів, рівень найбільшого прояву комплексності, рівень, де локалізується хаос. В Cynefin framework доведеться працювати з п’ятьма областями та переходами між ними. Області називаються так: simple, complicated, complex, chaos, disorder.

З яким типом комплексності найкраще працює Cynefin framework?

З когнітивною комплексністю. З тим типом комплексності, який виникає через пошук сенсу подій чи ситуації, де вступають в гру когнітивні упередження, де незрозуміло що відбувається, виникають множинні інтерпретації та потрібно шукати твердий ґрунт.

Що таке технологія SenseMaker (r)?

Базована на комплексності технологія роботи з соціологічними даними, яка дозволяє побачити приховані патерни та виявити «слабкі сигнали» подій ще до того, як ті розгорнуться на повну силу. Скажімо за допомогою неї можна виявляти ймовірність подій типу Brexit чи обрання Трампа.

Де застосовувалась технологія SenseMaker (r)?

Уряд Канади, Уряд Сингапуру, Агентство передових оборонних дослідницьких проєктів США DARPA. Тривогу викликає той факт, що найбільше досліджень в області комплексності та комплексних проблем фінансують уряди невільних або напіввільних країн — Китаю, Росії, Туреччини тощо.

Що таке складність (комплексність)?

Комплексними називають середовища чи події, які поєднує багато факторів, дійових осіб, зацікавлених сторін, які щільно пов’язані між собою і здатні адаптуватися або робити вибір. Комплексність проявляється у політиці, житті міст, глобальній економіці, великих організаціях, мережах, конфліктах, національній безпеці тощо. Всі проблеми сучасності — екологія, хвиля популізму, криза демократії, гібридні війни, постправда — є винятково комплексними явищами.

Чому комплексність та невизначеність пов’язані між собою?

Філософія комплексності ставить знак рівності між дійовими особами та зв’язками між ними. Навіть найважливіші зв’язки важко відстежити та описати, а відтак вони утворюють область “невідомого невідомого” (unknown unknown) і є джерелом сюрпризів, двозначності та навіть чорних лебедів.

Чому світ стає складним?

Багато причин. Головні полягають у тому, що світ, за влучним висловом американського колумніста New York Times Томаса Фрідмана, стає пласким. Глобалізація та мережі скорочують час та відстань, поєднуючи те, що раніше ніколи не було поєднано. Додатковий внесок робить прискорення темпу змін. Зміни вимагають постійно шукати сенс того, що відбувається і куди все рухається. Як наслідок, з’являються різні шари реальності та конфліктні інтерпретації, які суттєво додають комплексності.

Чому комплексність важлива?

Тому що вміння залучати до своєї організації людей зі спроможністю розв’язувати комплексні проблеми стане стратегічною перевагою у двадцять першому столітті. Експерти Світового економічному форуму у Давосі вже кілька років ставлять вміння знаходити розв’язання комплексних проблем на перше місце серед найважливіших компетенцій майбутнього. Це чи не єдине вміння, яке не може бути стандартизоване чи замінене машинним навчанням та  штучним інтелектом.